Co projektowanie może zrobić dla badań nad wielorybami?

Narzędzie wspierające biologów morskich w badaniach nad wielorybami.

BADANIA NAD WIELORYBAMI

Projekt “Moby” powstał w rezultacie przeprowadzonego badania wśród biologów morskich oraz wniosków z własnych obserwacji z pracy z biologami morskimi studiującymi wieloryby w Islandii.

Ania Wójcik ukończyła studia z wyróżnieniem na wydziale wzornictwa ASP Warszawa w 2015 roku. W 2016 roku otrzymała stypendium ministra kultury za wybitne osiągnięcia i rozpoczęła studia magisterskie. Po dwóch latach studtiów ukończyła absolutorium i wycofała pierwszy temat pracy dyplomowej związanej z przemysłem meblarskim, wyjechała na Islandię, zgłosiła nowy temat dyplomowy związany z badaniami nad wielorybami i rozpoczęła pracę z badaczami wielorybów.

DLACZEGO WIELORYBY SĄ WAŻNE?

Wieloryby to jedni z najważniejszych mieszkańców oceanów. Są to nie tylko niezwykle inteligentne i fascynujące zwierzęta, ale także ogromnie ważne w procesach jakie zachodzą w oceanie - są w istocie NIEZASTĄPIONE i nie stać nas na to żeby je stracić, a biorąc pod uwagę zmiany klimatyczne, pojawia się wręcz nagląca potrzeba monitorowania ich dobrobytu i populacji.

Jednym znajważniejszych dla nas procesów jakie zachodzą w oceanie jest proces fotosyntezy. Odbywa się on na powierzchni przy udziale fitoplanktonu, podstawowej jednostki wszystkich łańcuchów pokarmowych w oceanie. Fitoplankton absorbuje dwutlenek węgla (CO2) uwalniając tlen. Jednym z głównych źródeł składników odżywczych dla fitoplanktonu są odchody wielorybów. Wieloryby jako jedyne przemierzają tak ogromne odległości w tak krótkim czasie, efektywnie transportując substancje odżywcze i rozprowadzając je między różnymi warstwami oceanu dzięki głębokościom na których się przemieszczają. Wieloryby to ssaki, mają płuca tak samo jak my - wypływają na powierzchnię regularnie żeby zaczerpnąć powietrza, następnie nurkują na dużych głębokościach szukając pożywienia. W tym procesie zyskują inne zwierzęta dla których podróż między tymi warstwami może być niedostępna.

Czas migracji między obszarami żerowania i obszarami rozmnażania to ok 2-3 miesiące dla jednego wieloryba. W tym czasie pokonuje on ok 5000km w jedną stronę przemieszczając się w zmiennych warunkach regularnie nurkując. Zastąpienie ich wkładu w równowagę ekologiczną oceanów, jest niemożliwe.

PROCES PROJEKTOWY